Sieci komputerowe dla bystrzaków – Recenzja

You are currently viewing Sieci komputerowe dla bystrzaków – Recenzja

Jak zbudować szybką, solidną i bezpieczną sieć w domu lub małej firmie? Co może się po drodze nie udać i na co trzeba uważać? Sprawdźmy jak wielkim trzeba być ,,bystrzakiem”, żeby co nieco się o sieciach nauczyć.

Kto ją napisał i w jakim celu?

Autorem książki jest Doug Lowe, człowiek, który sieciami zajmuje się już ponad 30 lat i piastuje stanowisko dyrektora do spraw informatyki w jakimś poważnym przedsiębiorstwie. Jest to jednak mało istotne w obliczu faktu, iż wydal on ponad 40 książek z serii ,,for dummies”, w Polsce znanych pod szyldem ,,dla bystrzaków”.

książki dla bystrzaków
Kilka przykładów z serii ,,dla bystrzaków” różnych autorów; źródło: www.dlabystrzakow.pl

Muszę tutaj wtrącić odrobinę językoznawstwa, choć żadnym autorytetem w tej dziedzinie nie jestem. W języku angielskim dummy oznacza kukłę, atrapę, ale używa się go również do potocznego nazwania kogoś głupkiem (np. You dummy! / Ty głuptasie!). Tytuł oryginalny sugeruje więc, że jest to seria książek przeznaczona dla osób kompletnie zielonych w poruszanym temacie. Z drugiej strony polskie tłumaczenie ,,dla bystrzaków” zdaje się skręcać w stronę osób posiadających pewne podstawy i orientację w temacie, chcących znacząco rozwinąć swoje umiejętności.

A piszę o tym dlatego, by nikt z was nie odniósł mylnego wrażenia. Książka Sieci komputerowe dla bystrzaków mówi o absolutnych podstawach sieci komputerowych. Aby zrozumieć pierwsze rozdziały wystarczy, że potrafisz włączyć komputer i obsługiwać myszkę. Jeśli masz chęć by przyswoić więcej, to po jej ukończeniu bez trudu zbudujesz sieć, skonfigurujesz ją tak, by była szybka, stabilna i bezpieczna, a w razie awarii nie będziesz bezradny – klasyczne ,,Od zera do bohatera” – jeśli wszystkie 40 książek Doug’a jest tak pomyślanych i skonstruowanych, to już nie mogę się doczekać kiedy kolejna wpadnie w moje ręce.

O czym jest ta książka?

Nie dość, że książka jest dość duża, to ma do tego aż 464 strony. Na szczęście nie trzeba czytać jej od deski do deski i sam autor zaznacza, by po prostu wybrać interesujący nas rozdział i zanurzyć się w jego lekturze. Oto co znajdziemy w środku:

CZĘŚĆ I – PIERWSZE KROKI W ŚWIECIE SIECI KOMPUTEROWYCH

  • Rozdział 1: Do dzieła! – W ciągu pierwszych jedenastu stron dowiesz się czym właściwie jest sieć, jak działa, do czego może się przydać i co możemy z nią zrobić. Niewiele sztywnych regułek, a wszystko ubrane jest w ciekawą opowieść z nutką ciekawostek historycznych.
  • Rozdział 2: Życie w sieci – Rozdział dla tych, którzy już podpięci są do jakiejś sieci, ale nie bardzo wiedzą po co. Znajdziesz tu informacje o tym jak logować się do sieci, jak korzystać ze znajdujących się w niej drukarek, folderów i dysków, a także jak wykorzystać sieć do tworzenia kopii zapasowych swoich danych.
  • Rozdział 3: Więcej sposobów korzystania z sieci – Skoro wiesz już co sieć może dać Tobie, czas przekonać się co Ty możesz dać sieci. Jest to rozwinięcie poprzedniego rozdziału, w którym dowiesz się jak samemu udostępnić drukarkę i foldery innym, jak dzielić się plikami Microsoft Office oraz jak sprawić, by Twój komputer automatycznie trzymał kopię plików sieciowych w trybie offline.

CZĘŚĆ II – KONFIGUROWANIE SIECI

  • Rozdział 4: Planowanie sieci – Wiesz już do czego służy sieć, czas więc zaplanować własną. Co będzie Ci potrzebne? Czym są i czy warto iść w serwery dedykowane? Jaki system operacyjny dla serwera wybrać? A może sieć równorzędna? Na te i inne trudne pytania znajdziesz tu odpowiedź.
  • Rozdział 5: Radzenie sobie z TCP/IP – Rozdział zaczyna się od wyjaśnienia idei systemu binarnego. Następnie nabiera dość zawrotnego tempa serwując informacje o klasach adresów IP, sieciach, podsieciach i hostach, translacji adresów, DHCP i zarządzaniu nim w Windowsie, dzierżawie, rezerwacji i wykluczaniu adresów oraz o systemie domen DNS.
  • Rozdział 6: Sieciowy zawrót głowy, czyli kable, switche i routery – Rozdział szczegółowo opisuje fizyczną część naszej sieci. Jaką klasę skrętki wybrać? Ekranowaną, czy nie? Jak łączyć ze sobą routery, switche, komputery i drukarki?
  • Rozdział 7: Konfiguracja komputerów klienckich w systemie Windows – Obładowana ilustracjami instrukcja jak połączyć nasz komputer z siecią za pomocą kilku kliknięć myszą.
  • Rozdział 8: Łączenie sieci z Internetem – Trochę o różnicach między kablówką, DSL’em i szybkimi sieciami dla biznesu oraz o roli jaką w tym wszystkim odgrywa firewall.
  • Rozdział 9: Konfiguracja sieci bezprzewodowej – Dość techniczny rozdział na temat tego jak właściwie działa sieć bezprzewodowa, czym są standardy 802.11, jak poszerzyć zasięg sieci przy pomocy mostków, jak się z siecią łączyć i jak zabezpieczyć ją przed niepożądanymi gośćmi.
  • Rozdział 10: Wirtualizacja sieci – Zamiana kilku komputerów będących odrębnymi serwerami w jeden pełniący rolę multi-serwera pozwoli zaoszczędzić Ci masę pieniędzy. W rozdziale tym autor pokazuje jak to zrobić z wykorzystaniem Windowsowego programu Hyper-V.

CZĘŚĆ III – PRACA Z SERWERAMI

  • Rozdział 11: Stawianie serwera – Na początek dowiesz się jakie funkcje może pełnić serwer w Twojej sieci, następnie czy Twój komputer jest wystarczająco mocny, by takim serwerem się stać, a na koniec jaki system pod serwer wybrać i jak go zainstalować (na przykładzie Windows Server 2016).
  • Rozdział 12: Zarządzanie kontami użytkowników – Jak tworzyć i usuwać konta na serwerze, nadawać im prawa i ograniczać im dostęp, jak łączyć je w grupy i tworzyć skrypty logowania oraz czym właściwie różnią się konta lokalne od domenowych.
  • Rozdział 13: Zarządzanie pamięcią sieciową – Rozdział głównie o tym kto jakie ma uprawnienia i udziały w naszej sieci i jak nie zapchać sobie całej dostępnej pamięci
  • Rozdział 14: Zarządzanie Exchange Server 2016 – Czyli jak opanować pocztę e-mail w swojej lokalnej sieci, w oparciu o tytułowe oprogramowanie Microsoftu.
  • Rozdział 15: Tworzenie intranetu – Jeśli jesteś sieciowym maniakiem i korzystanie z Internetu publicznego to dla Ciebie za mało, to tutaj znajdziesz przepis na to jak stworzyć swój własny, prywatny Internet.

CZĘŚĆ IV – ZARZĄDZANIE SIECIĄ I JEJ OCHRONA

  • Rozdział 16: Witaj w zarządzaniu siecią – Autor dość szczegółowo opisuje co tak naprawdę spoczywa na barkach administratora sieciowego, kiedy takowy staje się niezbędny, jakie są najczęstsze usterki sieciowe i jak zdobyć wiedzę pomocną w ich usunięciu. Na koniec całkiem zabawny poradnik na temat wymówek jakie administrator może wykorzystać, by wyjaśnić komuś czemu sieć się popsuła.
  • Rozdział 17: Rozwiązywanie problemów z siecią – Bardzo praktyczny, wypełniony checklistami rozdział o podstawowej diagnostyce sieci, poczynając od tak banalnych rzeczy jak sprawdzenie zasilania routerów, po resetowanie serwera i przywracanie go do stanu sprzed awarii.
  • Rozdział 18: Tworzenie kopii zapasowych Twoich danych – Jako, że sieć mimo najszczerszych chęci admina potrafi od tak przestać działać, autor przedstawia rozmaite sposoby na tworzenie kopii zapasowych, automatyzacje tworzenia kopii oraz weryfikację, czy nasze kopie to dobre kopie.
  • Rozdział 19: Zabezpieczanie sieci – Bezpieczeństwo sieci od tej bardziej ludzkiej strony, czyli jak powinny wyglądać nazwy użytkowników i hasła oraz jak zadbać o ograniczenie uprawnień użytkowników.
  • Rozdział 20: Zabezpieczanie sieci – nie mam pojęcia, dlaczego ten rozdział nazywa się tak samo jak poprzedni, ale odróżnia go inne podejście do tematu bezpieczeństwa. Wyjaśnia on bowiem jak działają różne wersje firewall’a, czym są wirusy i programy antywirusowe oraz jakie praktyki warto stosować, gdy mamy świadomość, że antywirusy nie zapewnią nam 100% bezpieczeństwa.
  • Rozdział 21: Obawy o wydajność sieci – Jak monitorować wydajność sieci, jak ją dostrajać, a także o 5 typowych ,,wąskich gardłach” sieci i sposobach jak sobie z nimi radzić.

CZĘŚĆ V – INNE RODZAJE SIECI

  • Rozdział 22: Życie w mieście chmur – Świetny rozdział opisujący szczegółowo jak działają usługi chmurowe oraz jakie są ich zalety i największe wady. W drugiej części autor przedstawia rodzaje usług chmurowych, ich największych dostawców (Google, Amazon i Microsoft), a także radzi jak dobrać taką chmurę dla siebie.
  • Rozdział 23: Zarządzanie urządzeniami mobilnymi – Kilka stron o tym jak zadbać o bezpieczeństwo naszych urządzeń mobilnych i jak łączyć je z usługami sieciowymi na podstawie systemów iOS i Android.
  • Rozdział 24: Nawiązywanie połączeń w domu – Na pewno umiesz połączyć się ze swoją domową siecią wi-fi, ale czy wiesz jak połączyć się z siecią firmowa, będąc w domu? Świetny rozdział dla każdego kto lubi pracować zdalnie i po godzinach, pokazujący jak obsłużyć pocztę firmową w domu, a także szczegółowo omawiający korzystanie z połączenia VPN i jego bezpieczeństwo.

CZĘŚĆ VI – SIECI W SYSTEMACH INNYCH NIŻ WINDOWS

  • Rozdział 25: Sieci w systemie Linux – Przez większość książki autor bazuje na rozwiązaniach Microsoftu, dlatego w tym rozdziale podpowiada czym Linux różni się od Windowsa, jak wybrać odpowiednią wersję dla siebie i jak go zainstalować. Oprócz tego dowiesz się jak z Linuxa korzystać bezpiecznie, jak go skonfigurować i połączyć z siecią, a także jak postawić na nim serwer z użyciem Samby.
  • Rozdział 26: Sieci na komputerach Mac – W MacOS sprawa jest o tyle prosta, że nie ma tutaj wielkiego wyboru jeśli chodzi o środowisko. Stąd rozdział ten opisuje jedynie zarządzanie siecią na komputerach Mac, podobnie jak opisywał to w przypadku Linuxa.

CZĘŚĆ VII – SIECIOWE DEKALOGI

  • Rozdział 27: Dziesięć sieciowych przykazań – Skrót najważniejszych zasad korzystania, diagnostyki i konserwacji sieci zamknięty w 10 punktach zabawnie nawiązujących do biblijnych przykazań.
  • Rozdział 28: Dziesięć poważnych błędów sieciowych – W tym miejscu forma przykazań chyba się autorowi znudziła, bo o największych błędach jakich musisz się strzec pisze w dość standardowy sposób.
  • Rozdział 29: Dziesięć rzeczy, które powinny znaleźć się w Twojej szafie – Na koniec spis 10 rzeczy, dzięki którym poradzisz sobie z większością mniej lub bardziej sprzętowych awarii w Twojej sieci.

Czy da się coś z tego zrozumieć?

Powiedzieć o tej książce, że jest pisana luźnym, nieformalnym językiem to za mało. Ona kipi wręcz poczuciem humoru i dystansem do świata autora. Zadziwia mnie fakt, jak zręcznie twórca przeskakuje między granicą fachowości i rzetelności, a luźnym podejściem do tematu. Tam gdzie wymaga tego sytuacja jest konkretnie i bez zbędnego lania wody, a tam gdzie można złapać oddech autor wplata przeróżne ,,umilacze”. Wśród nich anegdotki z początków istnienia technologii informatycznej, żarty o stereotypowych nerdach i geekach, a także masa nawiązań do znanych filmów i seriali. Styl ten nazwałbym swoistym ,,smart-casual” świata literatury.

Książka porusza ogromny zakres tematów i jeśli interesujesz się informatyką oraz sieciami, to bez trudu przyswoisz sobie całą zawartą w niej wiedzę. Osoby, które nie czują się biegłe w obsłudze komputera i pojęcia takie jak Intranet, wirtualizacja, czy VPN nie są im potrzebne, mogą bez obaw skupić się na pozostałej części książki, w tym na świetnie opisanych podstawach.

Co mi się w tej książce najbardziej podoba?

Niezwykle kolorowa okładka książki nieco kłóci się z jej czarno-białym wnętrzem, ale język i sposób przekazywania wiedzy nadaje jej kolorytu w zupełnie innym wymiarze. I tutaj chciałbym poświęcić chwilę kwestii tłumaczenia. Nawet najzabawniejszy amerykański pisarz może stracić na wartości, kiedy czyta się go inaczej niż w oryginale. Na szczęście w tej kwestii autorzy przekładu z Helionu wykonali kawał niespotykanie genialnej roboty.

Osobiście uważam, że nawet w przypadku książek technicznych to właśnie tekst jest rzeczą pierwszorzędną. Choćby nie wiem jak merytoryczna była publikacja, jeśli jej czytanie męczy, niczego nie będziemy w stanie z niej wyciągnąć. Aby oddać fenomen Sieci komputerowych dla bystrzaków nie wystarczy tak po prostu jej przetłumaczyć. Mnogość żartów, nawiązań, ciekawych porównań i zerkająca na nas z każdej strony osobowość autora znacznie komplikują sprawę. Każdemu fanowi zagranicznych seriali komediowych w stylu Friends nie muszę chyba mówić jak trudno jest przerobić żarty i gry słowne tak, by były one zabawne również w naszej rzeczywistości. Tutaj z jakiegoś powodu wszystko działa i przez cały czas mamy wrażenie, że Doug Lowe to taki nasz starszy kolega z podwórka, którego słowa po prostu do nas trafiają. Może to kwestia wyjątkowego wpasowania narracji w moje gusta, ale po recenzjach w Internecie widzę, że nie ja jedyny dałem się jej całkowicie pochłonąć.

Warto też odnotować fakt, że większość grafik znajdujących się w książce to zrzuty ekranów z systemów Windows, Linux i MacOS. Tłumacze w żadnym wypadku nie szli tutaj na skróty i one wszystkie, co do jednego zostały spolszczone. Wszystko po to, byś dokładnie to samo co w książce widział na ekranie swojego komputera, próbując powtórzyć kroki autora.

Z długimi książkami wypchanymi wiedzą po brzegi często jest tak, że po ich przeczytaniu większości rzeczy i tak nie pamiętamy, a nawet jeśli coś nam się z tyłu głowy tli, to później trudno nam to odszukać. Autor chyba zdawał sobie z tego sprawę i zadbał o taką konstrukcję książki, by sprawiała ona wrażenie chętnej do pomocy. Tak, byśmy w razie jakichkolwiek wątpliwości mogli po nią sięgnąć i bez trudu odnaleźć potrzebne informacje. Przykłady?

Masz już sieć i kilku użytkowników, ale ktoś zapomniał swojego hasła i trzeba je zresetować? Żaden problem! W spisie treści wyszukujesz rozdział Zarządzanie kontami użytkowników, kierujesz się do nagłówka Resetowanie haseł użytkowników, a tam znajdujesz prosty przepis jak to zrobić w 7 krokach okraszony zrzutem ekranu.

Kupiłeś nową drukarkę i chcesz by była ona widoczna przez każdy komputer i telefon w sieci? W takim razie musisz udać się do rozdziału Życie w sieci i wyszukać nagłówek Dodawanie drukarki sieciowej. Jeśli natomiast drukarka podłączona jest do komputera za pomocą kabla, a mimo to chciałbyś, by inne komputery w sieci również mogły z niej korzystać, to kawałek dalej znajdziesz sekcję Udostępnianie drukarki.

Kto powinien po nią sięgnąć?

Jeśli jesteś administratorem sieci i nie cierpisz na chroniczne zapominalstwo, to pewnie na wiele Ci się ta książka nie przyda. Zresztą styl w jakim została napisana sugeruje, że powinna ona trafić raczej do początkujących adeptów sztuki informatycznej i skutecznie podtrzymać ich zapał do nauki. Z tego powodu książkę tę polecam głównie:

  1. Uczniom szkół średnich i wyższych na kierunku informatyka stosowana – jeśli z programowaniem nie do końca Ci po drodze, ale cieszy Cię widok dużych serwerowni, migających lampek i plątaniny kabli, to nie masz wyboru – ta książka powstała dla specjalnie Ciebie.
  2. Elektrykom chcącym poszerzać horyzonty – sieć komputerowa to obecnie standardowe wyposażenie nie tylko biur ale i domów jednorodzinnych. Ilość smartfonów i komputerów przewyższa często liczbę domowników, a w rozpoczynających się latach 20. XXI wieku stabilna sieć będzie podstawą zbliżających się wielkimi krokami inteligentnych domów.
  3. Każdemu, komu dobrze działająca sieć jest potrzebna – masz trójkę dzieci, które po ,,zgubieniu” sieci wpadają w szał? Lubisz grać ze znajomymi przez sieć, ale ciągle coś wyrzuca Cię z gry? Twoje pliki żyją w chmurze, ale chmura czasami gdzieś znika? Jeśli trapią Cię codzienne sieciowe problemy, to książka ta ich magicznie nie rozwiąże, ale z pewnością podpowie Ci jak zlokalizować usterki i sprawić, by już nigdy nie wracały.

Dzięki za poświęcony czas!


Jeżeli moja recenzja zachęciła Cię do kupienia tej książki, to jej aktualną cenę sprawdzisz klikając w poniższy przycisk:

Przechodząc przy okazji na stronę dowolnego sklepu wspierasz moją działalność kilkoma groszami, za co serdecznie dziękuję!

Dodaj komentarz