Czy zastanawiałeś się kiedyś…
Kto był pierwszym elektrykiem i co królowa Elżbieta I miała z nim wspólnego?
Czy francuscy żandarmi dobrze przewodzą prąd?
I wreszcie… Czy za pomocą elektryczności da się ożywić zmarłych?
Mnie również dręczyły te pytania…
Dlatego postanowiłem osobiście zgłębić historię elektryczności i poznać jej prawdziwy przebieg. Zdobytą wiedzę, okupioną 12 miesiącami przeczesywania nieprzyjemnych źródeł naukowych, postanowiłem spisać w opowieść, której zrozumienie nie wymaga stopnia doktora nauk fizycznych, ani nawet matury z fizyki rozszerzonej.
Tym samym z całego serca zapraszam Cię do poznania historii, rozpoczynającej się w starożytności i kończącej w momencie okiełznania prądu elektrycznego. Historii widzianej oczami kilkudziesięciu uczonych i pasjonatów, dzięki którym przeszliśmy długą drogę od wiary w tajemnicze duchy, aż do odkrycia sposobu na zasilanie całego świata.
Gdybym mógł przeczytać w życiu tylko jedną książkę…
Krótka Historia Elektryczności
…to zapewne wybrałbym coś Hemingwaya albo Philipa K. Dicka. Gdybym jednak mógł wybrać 5 albo 10 książek, to poważnie zastanowiłbym się nad tą lekturą.
Dlatego już teraz pobierz dwa darmowe rozdziały i przekonaj się, czy warto poznać tę krótką, acz niezwykle intensywną historię elektryczności.

lub

(dostępne formaty: PDF, EPUB, MOBI)

Pytania i Odpowiedzi
Jak długa jest książka?
Krótka Historia Elektryczności to 150 stron w formacie A5, co przekłada się na 35 826 wyrazów lub 225 346 znaków. Całość podzieliłem na 12 rozdziałów, których dokładniejszy opis znajdziesz nieco niżej.
Czy można kupić wersję papierową książki?
Obecnie nie mam w planach wydania wersji papierowej.
Jakie formaty e-booka otrzymam po zakupie?
Po zakupie e-booka będziesz mógł pobrać go w trzech formatach: PDF, EPUB i MOBI.
Lista rozdziałów
Rozdział I – Mgliste początki
Starożytni filozofowie starają się zrozumieć tajemnicę ukrytą w niezwykłym, elektryzującym kamieniu.
Rozdział II – Narodziny elektryczności
Angielski lekarz dostrzega prawdziwy potencjał drzemiący w elektryczności i formułuje pierwszą w historii teorię jej działania.
Pokaż wszystkie
Rozdział III – Elektryczne Odpychanie
Szereg nowych odkryć wprowadza niemałe zamieszanie w świecie nauk o elektryczności. Czy uzbrojony w siarczany globus burmistrz Magdeburga będzie w stanie wszystkie je wyjaśnić?
Rozdział IV – Generator Elektryczności
Asystent Isaaca Newtona w trakcie jednego z eksperymentów doprowadza do gwałtownego rozbłysku elektrycznego światła. Poszukując jego źródła, opracowuje pierwsze w historii urządzenie zdolne wytwarzać elektryczność.
Rozdział V – Przewodniki, Izolatory i Indukcja Elektryczna
Samouk-amator Stephen Gray, uzbrojony w szklaną rurkę, patyk i kulkę z kości słoniowej, odkrywa sposób przemieszczania elektryczności w przewodnikach. Ale czy to na pewno wszystko na co stać tę niezwykłą formę energii? Czy jest możliwe przesłanie elektryczności bezprzewodowo?
Rozdział VI – Dwie Elektryczności
Zafascynowany przewodnictwem Charles Du Fay odnajduje trudną do wytłumaczenia sprzeczność. Dowodzi, że elektryczność nie jest tak jednolitym tworem, za jaki ją do tej pory uważano.
Rozdział VII – Elektryczna Wenus
Niemiecki wynalazca postanawia wydobyć elektryczność z zamkniętych laboratoriów i pokazać ją światu. Czy ktoś odważy się skraść pocałunek Elektrycznej Wenus i doświadczyć Elektrycznej Beatyfikacji?
Rozdział VIII – Kondensator
Prawnik z okolic Kamienia Pomorskiego odkrywa sposób na zamknięcie elektryczności w butelce. Prawdziwą, niezwykle bolesną potęgę swego wynalazku poznaje wtedy, gdy przez nieuwagę doprowadza do jego zwarcia.
Rozdział IX – Elektryczność z Niebios
Filadelfijski biznesmen Benjamin Franklin z nadzieją spogląda w niebo, marząc o wydarciu bogom ich największej potęgi. Rozpoczyna się polowanie na błyskawice!
Rozdział X – Prawo Coulomba
Inżynier Charles Coulomb bierze udział w magnetycznym konkursie Francuskiej Akademii Nauk. Zbudowany na jego potrzeby kompas wkrótce okazuje się najczulszym w historii miernikiem siły elektrycznej.
Rozdział XI – Prąd Elektryczny
Galvani vs. Volta – włoski pojedynek dwóch pasjonatów elektryczności, który wkrótce wprowadzi świat w zupełnie nową erę.
Masz inne pytania? Napisz na kontakt@teoriaelektryki.pl