Książki przydatne w nauce elektryki, elektroniki i automatyki

Szukasz książki do nauki elektryki i elektroniki? Postanowiłem sprawdzić za Ciebie, które z nich są warte uwagi i czego możesz się z nich nauczyć. Poniżej przedstawiam Ci listę zawierającą książki i podręczniki dla elektryka, elektronika i automatyka o różnym stopniu wiedzy.


Podstawy elektrotechniki i elektroniki – M. Doległo

Książka ta to jeden z najlepszych podręczników do nauki elektryki i elektroniki jaki znam.

Od idei prądu elektrycznego i pól elektromagnetycznych, przez obwody prądu przemiennego i maszyny elektryczne, na technice cyfrowej i pomiarach kończąc. Przyjemna, lekka, z dodatkowym atutem w postaci odwołań do mechaniki i elektryki samochodowej. Jeśli wciąż nie jesteś przekonany, to przeczytaj moją recenzję!


Elektronika dla małych i dużych – O. Dahl

A może szukasz czysto praktycznej książki do nauki elektroniki?

Pozycja ta spodoba się każdemu niezależnie od wieku. Objaśnia ona elektronikę od absolutnego zera, a przy tym nie rozpływa się przesadnie nad teorią, stawiając na praktyczne projekty.

Dowiesz się z niej m.in. jak zbudować alarm antywłamaniowy, elektromagnes, własny silnik elektryczny, czy elektroniczną grę. Wszystko wyjaśnione krok po kroku, z masą zdjęć, grafik i schematów. Polecam!

Laboratorium w szufladzie – Elektrotechnika, elektronika, miernictwo – Z. Adamaszek

Jeśli poszukujesz czegoś dla prawdziwych hobbystów, praktyków i fanów lutownicy, to warto zwrócić uwagę na tę książkę.

Znajdziesz w niej 28 projektów niezwykle praktycznych urządzeń, przydatnych każdemu elektronikowi. Podzielone zostały na 3 stopnie wtajemniczenia (zielony, żółty i czerwony), z których ostatni pozwala stworzyć m. in. zasilacz generujący napięcie o wartości 20 kV!


Elektrotechnika – S. Bolkowski

Elektrostatyka, elektromagnetyzm, obwody prądu stałego i przemiennego – innymi słowy komplet podstaw elektrotechniki z delikatną nutą teorii obwodów.

Książka wykorzystywana jest jako podręcznik dla szkół średnich i zawiera dość zaawansowaną dawkę teorii, co nie każdemu może przypaść do gustu. Więcej na ten temat piszę w mojej recenzji, do której link poniżej.


Podstawy elektrotechniki w praktyce – A. Bielawski, J. Grygiel

Warstwa teoretyczna podręcznika jest dość skondensowana, ale za to nadrabia ona genialnymi rozdziałami o materiałach wykorzystywanych w elektrotechnice oraz poprawnym przeprowadzaniu pomiarów elektrycznych.

Dlaczego przewody aluminiowe lubią się luzować? Czemu izolatory się starzeją? Które materiały są najlepszymi nadprzewodnikami? Do czego w elektrotechnice wykorzystuje się wosk pszczeli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tej publikacji.


Instalacje elektryczne – S. Kołodziejczyk

Planujesz budowę domu i chciałbyś własnoręcznie położyć w nim instalację elektryczną? Interesujesz się elektrotechniką od bardziej praktycznej strony i chciałbyś związać z tym swoją przyszłość?

W książce tej zawartych jest 25 lat zawodowego doświadczenia autora i jest ona dość nietypowym podręcznikiem szkolnym. Nie dowiesz się z niej czym jest napięcie elektryczne, ani jak działa bateria. Poznasz za to szereg urządzeń wykorzystywanych w instalacjach elektrycznych, zasady doboru przewodów i oświetlenia oraz sposoby na bezpieczne połączenie wszystkiego ze sobą. Szczegóły w mojej recenzji.


Poradnik elektrotechnika – Praca zbiorowa

Istne kompendium wiedzy na temat elektrotechniki. Przeogromny zakres tematyczny, setki grafik, wykresów i tabel. Szczerze mówiąc bliżej tej książce do encyklopedii, aniżeli podręcznika.

Jeśli szukasz sprawdzonego źródła wiedzy i chcesz mieć wszystko w jednym miejscu, to nie musisz dalej szukać. Książka nie należy do najprostszych, a o wszystkich jej zaletach i wadach przeczytasz w mojej recenzji.

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – B. Lejdy, M. Sulkowski

Książka ta to nic innego jak przedstawienie najważniejszej normy w świecie elektrotechniki (PN-HD 60364) w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego elektryka. Jeśli jesteś zainteresowany tym jak projektować, budować i bezpiecznie eksploatować instalacje elektryczne, to tutaj znajdziesz wszystko czego Ci potrzeba.

Pozycja ta skierowana jest raczej do zawodowców, aniżeli elektryków-hobbystów, dlatego jeśli nie jesteś pewien czy Ci się spodoba, to zajrzyj do mojej recenzji.


Sieci komputerowe dla bystrzaków – D. Lowe

W ramach różnorodności coś dla osób, które na sieciach się nie znają, ale chciałyby takową stworzyć.

Lekki, pełen humoru przewodnik po budowie, konfiguracji, zarządzaniu i konserwacji sieci komputerowych. Chciałbyś zrobić w domu szybką i stabilną sieć? Masz sieć, ale nie wiesz do czego ją wykorzystać? Odpowiadasz za sieć w swojej firmie i ciągle coś nie działa? Ta książka powstała specjalnie dla Ciebie!


Fizyka dla laika – B. Kenig

Czym jest grawitacja i o czym mówią zasady dynamiki? Jak działa ciśnienie i jak powstał barometr? Skąd bierze się tęcza i dlaczego światło nie zawsze jest falą? Kto skonstruował pierwszą baterię i jak działa silnik elektryczny?

Najważniejsze odkrycia i zjawiska fizyczne z perspektywy 24 naukowców, którzy trwale zmienili bieg historii. Prosto, od podstaw, z miłym dodatkiem w postaci kilku eksperymentów do przeprowadzenia w domu.


Podstawy teorii pola elektromagnetycznego – Z. Piątek, P. Jabłoński

Jeśli matematykę i fizykę uważasz za nudne przedmioty szkolne, to nie mogę polecić Ci tej książki. Za to ambitni studenci elektrotechniki, elektryki i automatyki będą w siódmym niebie w trakcie jej lektury. Ilość teorii zawartej w książce jest przeogromna, co z pewnością przyda się na niejednym egzaminie. Śmiało można powiedzieć, że bardziej jest to jedna z najbardziej kompletnych publikacji na temat teorii elektromagnetyzmu.

Jeśli na myśl o analizie wektorowej i rachunku różniczkowym usta składają Ci się w szerokim uśmiechu, to na pewno nie będziesz żałować zakupu!


Automatyka przemysłowa w praktyce, Projektowanie, modernizacja i naprawa – M. Szelerski

Podręcznik zawierający esencję wiedzy niezbędną każdemu automatykowi i pracownikowi utrzymania ruchu.

Zasady projektowania, bezpieczeństwo, dobór i zasada działania silników, przekładni i czujników, co nieco o programowaniu PLC jak i o komunikacji w przemyśle.


Układy pneumatyczne w maszynach i urządzeniach M. Szelerski

Książek o pneumatyce jest niewiele, a ta na dodatek jest jedną z lepszych jakie czytałem.

Czym jest sprężone powietrze, jak je wytwarzać, magazynować i przesyłać? Jak działają siłowniki, zawory i czujniki bezdotykowe? Jak dbać o instalację by ograniczyć koszty jej eksploatacji?

Jeśli masz do czynienia z pneumatyką w swojej pracy, bądź po prostu bardzo interesuje Cię ten temat, to książkę tę polecam Ci z czystym sumieniem.


Książek pojawiać się będzie więcej w miarę upływu czasu. Zajrzyj tu ponownie!