Książki przydatne w nauce elektryki, elektroniki i automatyki
Szukasz książki do nauki elektryki i elektroniki? Postanowiłem sprawdzić za Ciebie, które z nich są warte uwagi i czego możesz się z nich nauczyć. Poniżej przedstawiam Ci listę zawierającą książki i podręczniki dla elektryka, elektronika i automatyka o różnym stopniu wiedzy.
Podstawy elektrotechniki i elektroniki – M. Doległo
Książka ta to jeden z najlepszych podręczników do nauki elektryki i elektroniki jaki znam.
Od idei prądu elektrycznego i pól elektromagnetycznych, przez obwody prądu przemiennego i maszyny elektryczne, na technice cyfrowej i pomiarach kończąc. Przyjemna, lekka, z dodatkowym atutem w postaci odwołań do mechaniki i elektryki samochodowej. Jeśli wciąż nie jesteś przekonany, to przeczytaj moją recenzję!
Elektronika dla małych i dużych – O. Dahl
A może szukasz czysto praktycznej książki do nauki elektroniki?
Pozycja ta spodoba się każdemu niezależnie od wieku. Objaśnia ona elektronikę od absolutnego zera, a przy tym nie rozpływa się przesadnie nad teorią, stawiając na praktyczne projekty.
Dowiesz się z niej m.in. jak zbudować alarm antywłamaniowy, elektromagnes, własny silnik elektryczny, czy elektroniczną grę. Wszystko wyjaśnione krok po kroku, z masą zdjęć, grafik i schematów. Polecam!
Laboratorium w szufladzie – Elektrotechnika, elektronika, miernictwo – Z. Adamaszek
Jeśli poszukujesz czegoś dla prawdziwych hobbystów, praktyków i fanów lutownicy, to warto zwrócić uwagę na tę książkę.
Znajdziesz w niej 28 projektów niezwykle praktycznych urządzeń, przydatnych każdemu elektronikowi. Podzielone zostały na 3 stopnie wtajemniczenia (zielony, żółty i czerwony), z których ostatni pozwala stworzyć m. in. zasilacz generujący napięcie o wartości 20 kV!
Słownik Elektryczny kontra Tłumacz Google
Czy kupno słownika papierowego ma sens? Czy tłumacz Google dobrze radzi sobie ze słownictwem specjalistycznym?
Przed wami nietypowa recenzja słownika elektrycznego WNT, który staje naprzeciw najnowocześniejszej technologii.
Elektrotechnika – S. Bolkowski
Elektrostatyka, elektromagnetyzm, obwody prądu stałego i przemiennego – innymi słowy komplet podstaw elektrotechniki z delikatną nutą teorii obwodów.
Książka wykorzystywana jest jako podręcznik dla szkół średnich i zawiera dość zaawansowaną dawkę teorii, co nie każdemu może przypaść do gustu. Więcej na ten temat piszę w mojej recenzji, do której link poniżej.
Podstawy elektrotechniki w praktyce – A. Bielawski, J. Grygiel
Warstwa teoretyczna podręcznika jest dość skondensowana, ale za to nadrabia ona genialnymi rozdziałami o materiałach wykorzystywanych w elektrotechnice oraz poprawnym przeprowadzaniu pomiarów elektrycznych.
Dlaczego przewody aluminiowe lubią się luzować? Czemu izolatory się starzeją? Które materiały są najlepszymi nadprzewodnikami? Do czego w elektrotechnice wykorzystuje się wosk pszczeli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tej publikacji.
Instalacje elektryczne – S. Kołodziejczyk
Planujesz budowę domu i chciałbyś własnoręcznie położyć w nim instalację elektryczną? Interesujesz się elektrotechniką od bardziej praktycznej strony i chciałbyś związać z tym swoją przyszłość?
W książce tej zawartych jest 25 lat zawodowego doświadczenia autora i jest ona dość nietypowym podręcznikiem szkolnym. Nie dowiesz się z niej czym jest napięcie elektryczne, ani jak działa bateria. Poznasz za to szereg urządzeń wykorzystywanych w instalacjach elektrycznych, zasady doboru przewodów i oświetlenia oraz sposoby na bezpieczne połączenie wszystkiego ze sobą. Szczegóły w mojej recenzji.
Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych – S. Kołodziejczyk
Druga książka pana Kołodziejczyka traktująca o instalacjach elektrycznych. W tym wydaniu teorii jest dosłownie minimalna ilość – wszystko na rzecz mocno rozwiniętej części praktycznej.
Przebogaty rozdział dotyczący montażu, bardzo szczegółowo opisane BHP i pomiary oraz wzory protokołów odbiorczych to najmocniejsze strony tej publikacji. Więcej w mojej recenzji.
Poradnik elektrotechnika – Praca zbiorowa
Istne kompendium wiedzy na temat elektrotechniki. Przeogromny zakres tematyczny, setki grafik, wykresów i tabel. Szczerze mówiąc bliżej tej książce do encyklopedii, aniżeli podręcznika.
Jeśli szukasz sprawdzonego źródła wiedzy i chcesz mieć wszystko w jednym miejscu, to nie musisz dalej szukać. Książka nie należy do najprostszych, a o wszystkich jej zaletach i wadach przeczytasz w mojej recenzji.
Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – B. Lejdy, M. Sulkowski
Książka ta to nic innego jak przedstawienie najważniejszej normy w świecie elektrotechniki (PN-HD 60364) w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego elektryka. Jeśli jesteś zainteresowany tym jak projektować, budować i bezpiecznie eksploatować instalacje elektryczne, to tutaj znajdziesz wszystko czego Ci potrzeba.
Pozycja ta skierowana jest raczej do zawodowców, aniżeli elektryków-hobbystów, dlatego jeśli nie jesteś pewien czy Ci się spodoba, to zajrzyj do mojej recenzji.
Sieci komputerowe dla bystrzaków – D. Lowe
W ramach różnorodności coś dla osób, które na sieciach się nie znają, ale chciałyby takową stworzyć.
Lekki, pełen humoru przewodnik po budowie, konfiguracji, zarządzaniu i konserwacji sieci komputerowych. Chciałbyś zrobić w domu szybką i stabilną sieć? Masz sieć, ale nie wiesz do czego ją wykorzystać? Odpowiadasz za sieć w swojej firmie i ciągle coś nie działa? Ta książka powstała specjalnie dla Ciebie!
Fizyka dla laika – B. Kenig
Czym jest grawitacja i o czym mówią zasady dynamiki? Jak działa ciśnienie i jak powstał barometr? Skąd bierze się tęcza i dlaczego światło nie zawsze jest falą? Kto skonstruował pierwszą baterię i jak działa silnik elektryczny?
Najważniejsze odkrycia i zjawiska fizyczne z perspektywy 24 naukowców, którzy trwale zmienili bieg historii. Prosto, od podstaw, z miłym dodatkiem w postaci kilku eksperymentów do przeprowadzenia w domu.
Elektrownie – M. Pawlik, F. Strzelczyk
Określenie prawdziwa księga najlepiej oddaje ducha tej pozycji. Traktuje ona o energetyce i elektrowniach, i do obu tych tematów podchodzi z każdej możliwej strony.
Jeśli nie przeraża Cię myśl o obcowaniu z podręcznikiem akademickim, który nie bawi się w jakieś popularnonaukowe gierki i wykłada kawę na ławę, to warto zainteresować się tym dziełem.
Podstawy teorii pola elektromagnetycznego – Z. Piątek, P. Jabłoński
Jeśli matematykę i fizykę uważasz za nudne przedmioty szkolne, to nie mogę polecić Ci tej książki. Za to ambitni studenci elektrotechniki, elektryki i automatyki będą w siódmym niebie w trakcie jej lektury. Ilość teorii zawartej w książce jest przeogromna, co z pewnością przyda się na niejednym egzaminie. Śmiało można powiedzieć, że bardziej jest to jedna z najbardziej kompletnych publikacji na temat teorii elektromagnetyzmu.
Jeśli na myśl o analizie wektorowej i rachunku różniczkowym usta składają Ci się w szerokim uśmiechu, to na pewno nie będziesz żałować zakupu!
Automatyka przemysłowa w praktyce, Projektowanie, modernizacja i naprawa – M. Szelerski
Podręcznik zawierający esencję wiedzy niezbędną każdemu automatykowi i pracownikowi utrzymania ruchu.
Zasady projektowania, bezpieczeństwo, dobór i zasada działania silników, przekładni i czujników, co nieco o programowaniu PLC jak i o komunikacji w przemyśle.
Układy pneumatyczne w maszynach i urządzeniach – M. Szelerski
Książek o pneumatyce jest niewiele, a ta na dodatek jest jedną z lepszych jakie czytałem.
Czym jest sprężone powietrze, jak je wytwarzać, magazynować i przesyłać? Jak działają siłowniki, zawory i czujniki bezdotykowe? Jak dbać o instalację by ograniczyć koszty jej eksploatacji?
Jeśli masz do czynienia z pneumatyką w swojej pracy, bądź po prostu bardzo interesuje Cię ten temat, to książkę tę polecam Ci z czystym sumieniem.
Książek pojawiać się będzie więcej w miarę upływu czasu. Zajrzyj tu ponownie!