Prąd stały, zmienny i przemienny w prostych słowach

You are currently viewing Prąd stały, zmienny i przemienny w prostych słowach

Czym różni się prąd stały od zmiennego? Jak wytworzyć prąd zmienny? Jak wygląda prąd przemienny? Co to jest okresowość sygnału? W prostych słowach o zmienności prądu.


Od czego zależy ,,kształt” prądu?

Zanim przejdziemy do przeróżnych kształtów prądu elektrycznego, warto byś zdawał sobie z jednej rzeczy sprawę. Napięcie oraz prąd to dwa nierozerwalne zjawiska. Można powiedzieć, że prąd w pewnym sensie naśladuje napięcie. Jeśli napięcia w obwodzie nie ma, to nie płynie w nim prąd. Kiedy napięcie wzrasta dwukrotnie, to również dwukrotnie rośnie wartość natężenia prądu. I choć prąd potrafi czasami na te zmiany reagować dość leniwie (bywa, że się spóźnia), a niekiedy zbyt energicznie (wtedy wyprzedza napięcie), to fakt powiązania obu zjawisk jest niezaprzeczalny. Jeśli zastanawiasz się jak ta zależność działa z czysto fizycznego punktu widzenia, to napisałem na ten temat artykuł:

Czym jest prąd elektryczny? – TeoriaElektryki.pl

Dziś skupimy się na kształcie prądu, czyli tym jak jego wartość może zmieniać się w czasie. Udowodnię Ci przy okazji, że prąd zmienny to nie żadna wiedza tajemna, a bardzo proste i logiczne zagadnienie, oparte na znanych nam prawach fizyki. Zapraszam!

Jak wygląda prąd stały?

Zgodnie z tym co napisałem na początku, prąd naśladuje napięcie. Idąc tym tokiem rozumowania, jeśli napięcie w obwodzie będzie stałe, to wygeneruje przepływ prądu stałego. Ale co to znaczy, że napięcie jest stałe? Najprościej rzecz ujmując napięcie jest stałe wtedy, kiedy jego wartość nie zmienia się wraz z upływem czasu. Nie ważne czy minie 5 sekund, 30 sekund, czy 5 minut. W ten sposób działają np. zasilacze, ładowarki do telefonów czy zwykłe baterie, generując stałe napięcie zasilające nasze laptopy i telefony. Oto jak możemy sobie takie stałe napięcie narysować na wykresie.

Skok napięcia w momencie włączenia żarówki

Obrazek ten opisać możemy następującą sytuacją: Wyobraź sobie, że chcesz zasilić małą żarówkę z baterii o napięciu 3 V. Przed podłączeniem baterii napięcie w obwodzie wynosi 0 V. Po około 5 sekundach podłączasz baterię, przez co napięcie natychmiast skacze do wartości 3 V. Zauważ, że od momentu podłączenia napięcie baterii nie ulega dalszym zmianom. Dlatego właśnie nazywamy je napięciem stałym.

Pod wpływem takiego napięcia w obwodzie zaczyna płynąć prąd stały. Co to oznacza? Ładunki elektryczne przemieszczają się w takim wypadku się od jednego do drugiego bieguna baterii ze stałą średnią prędkością, a zasilana żarówka świecić stałym, jasnym światłem.

Oczywiście po kilku godzinach bateria zacznie się rozładowywać, przez co jej napięcie będzie maleć, a światło żarówki przygasać. Mimo to baterie uznaje się za źródła napięcia stałego, gdyż rozładowywanie to naturalny proces degradacji ogniw, a nie jakaś dodatkowa funkcjonalność.

A teraz ważna uwaga: choć prąd i napięcie mają ten sam kształt, to nie znaczy, że mają one tę samą wartość! Napięcie 3 V rzadko kiedy powoduje przepływ prądu o natężeniu aż 3 A. O tym jak duży prąd popłynie decyduje budowa obwodu i wchodzące w jego skład urządzenia. W przypadku małej żarówki może to być wartość w okolicach np. 200 mA:

Tutaj był obrazek pokazujący przebieg prądu i napięcia, ale coś poszło nie tak :(
Kształt prądu stałego jest taki sam jak stałego napięcia, choć ich wartości są różne

Kiedy prąd się ,,zmienia”?

Wiesz już, że źródło napięcia stałego (np. bateria) powoduje przepływ stałego prądu. Ale czy da się przy pomocy takiej baterii wytworzyć prąd zmienny? Brzmi to absurdalnie – zmienny prąd ze stałego napięcia. O dziwo jest to możliwe, ale trzeba skorzystać z pewnej sztuczki.

Napięcie to różnica potencjałów między dwoma punktami. W przypadku baterii różnica potencjałów między jej biegunami (plusem i minusem) wynosić może 1,5 V, 3 V, a w przypadku dużych ogniw nawet 9 V. Napięcie baterii możemy zmierzyć zwykłym multimetrem dostępnym już za 20zł, jednak to co zobaczymy na jego wyświetlaczu może nas nieco zadziwić. Dlaczego? Bo w zależności od tego w jaki sposób trzymamy baterię, wyświetlacz wskaże nam wartość dodatnią lub ujemną!

Zmiana polaryzacji baterii oznacza ,,odwrócenie” napięcia

Dlaczego tak jest? Wynika to z zasady działania multimetru. Zauważ, że sondy multimetru widoczne na powyższym rysunku mają różne kolory – czerwony i czarny. Sondę czerwoną powinniśmy przykładać zawsze do potencjału wyższego, czarną do niższego (najczęściej do masy, określanej jako 0 V). Pomiar wyświetlany na ekranie multimetru jest różnicą potencjału między sondami. Trzymając się zasad kolorystyki, wynik widoczny na multimetrze pozostanie dodatni (odejmujemy wyższy potencjał od niższego). Jeśli się pomylimy, wynik będzie ujemny. Widać to doskonale w poniższych równaniach:


U1 = V+ – V = 3 V – 0 V = 3 V
U
2 = V – V+ = 0 V – 3 V = – 3 V


Zmiana polaryzacji baterii

Przykład multimetru pokazuje, że sposób podłączenia baterii może mieć znaczenie. Jakie są tego skutki? Jak wiemy prąd płynie zawsze od plusa do minusa. Zamieniając w obwodzie bieguny baterii miejscami (zwyczajnie odwracając baterię) sprawimy, że prąd popłynie… w drugą stronę. Przekładając w ten sposób baterię wielokrotnie, uzyskujemy obrazek widoczny na poniższej animacji:

Co tutaj się dzieje? Fachowo powiemy, że zmieniamy polaryzację napięcia w obwodzie, a co za tym idzie zmieniamy kierunek płynącego prądu. Zmiana, za chwilę zmiana, potem znowu zmiana…Wygląda na to, że właśnie wytworzyliśmy prąd zmienny! Oto jak wygląda wykres takiego napięcia i prądu:

Raz napięcie jest dodatnie (3 V), za chwilę ujemne (-3 V). To samo dzieje się z prądem, gdyż jak wiemy zawsze stara się on naśladować napięcie. Oczywiście bawiąc się w takie ręczne przekładanie baterii sprawiamy, że chwilami napięcie wynosi 0 V, a prąd 0 A, przez co żarówka na moment gaśnie. Jeśli bardzo nam to przeszkadza, to czas ten można bez problemu skrócić do ułamków sekund stosując różne przełączniki. Z kolei wykorzystując urządzenia takie jak tranzystory, czasy przełączenia spadają do ułamków milisekund.

Jak widać zmiana polaryzacji napięcia stałego wytwarza prąd zmienny o dość ,,kanciastej” naturze. Od prawie 200 lat znane są jednak sposoby wytwarzania nieco ładniejszych ,,kształtowo” prądów i takimi się właśnie teraz przyjrzymy.

Prąd zmienny i okresowy

Ogólnie rzecz biorąc prąd zmienny to taki, który zmienia się w czasie w… dowolny sposób. Raz rośnie, raz maleje i może się to dziać w zupełnie nieprzewidywalny i losowy sposób, jak na rysunku poniżej:

Wykres prądu zmiennego

Oczywiście żadne normalne urządzenie nie jest zasilane prądem o takim kształcie. Wyobrażasz sobie robienie tostów, gdy opiekacz przez 5 minut ledwie podgrzewa kanapkę, by po chwili zupełnie i bez uprzedzenia spalić ją na popiół? Tego typu losowe sygnały kojarzą mi się bardziej z przeróżnymi pomiarami (temperatury, wilgotności), gdzie wartość mierzona potrafi być faktycznie nieprzewidywalna i zależeć od wielu czynników.

Standardowe przebiegi elektryczne zasilające twoje urządzenia (takie jak opiekacz) to sygnały znacznie bardziej uporządkowane. Zazwyczaj posiadają one ładne, foremne kształty, a królem tego typu sygnałów jest przebieg sinusoidalny. Znajdziesz go w każdym gniazdku elektrycznym swojego domu:

Sygnał sinusoidalny

Nie potrzeba dogłębnej analizy i szerokiej wiedzy by stwierdzić, że przebieg ten jest już znacznie bardziej przewidywalny od poprzedniego. Wygląda on trochę jak płynąca fala – sygnał raz jest na powierzchni, raz pod powierzchnią osi. Zupełnie jak w przykładzie z przekładaniem baterii – tam też prąd był raz dodatni, a raz ujemny, z tym że tutaj całość jest gładka i ,,płynna”. Takiego efektu nie da się uzyskać za pomocą baterii i jedynie specjalne generatory są w stanie w ten sposób ,,produkować prąd”.

Zauważ, że sygnał ten najpierw wybrzusza się ku górze, później opada na samo dno, po czym cykl ten powtarza się w kółko. Owa cykliczność to bardzo istotna cecha wielu sygnałów, a fizycy wymyślili nawet dla niej własną nazwę – okresowość. Wszystkie sygnały, w których da się zauważyć pewien wzór, czy też powtarzalność, nazywa się sygnałami okresowo zmiennymi lub po prostu okresowymi. Poniżej kilka przykładów takich sygnałów dla utrwalenia zagadnienia:

Sygnały okresowe mogą mieć przeróżne kształty

Kiedy prąd jest przemienny?

Wszystkie cztery sygnały widoczne na rysunku powyżej mają pewną wspólną cechę – każdy z nich jest na przemian ujemny i dodatni. Tak samo było z odwracaną baterią, prawda? Tam również prąd płynął na przemian to w jedną, to w drugą stronę. Nie bez powodu pogrubiam określenie na przemian, gdyż każdy prąd, który na przemian płynie w jedną i w drugą stronę jest prądem przemiennym. Spójrz na obrazek poniżej:

Prądy zmienne, ale nie przemienne

Czy widoczne sygnały są zmienne? Owszem. Czy są okresowe? Pewnie, z łatwością mogę dostrzec ich powtarzalność! Ale czy są one przemienne? W tym wypadku sygnały rosną, po czym maleją do zera, ale nigdy nie spadają poniżej osi poziomej. Prąd zmienia w ich przypadku wartość, ale nigdy nie płynie w przeciwnym kierunku. Jeszcze jeden obrazek:

Niewiele trzeba by prąd utracił swą ,,przemienność”

Oba powyższe przebiegi to dokładnie taki sam prąd sinusoidalny, z tym że ten po lewej przecina oś poziomą, a ten po prawej jedynie się do niej zbliża. Oba sygnały są zmienne, oba są okresowe, ale jedynie ten po lewej jest przemienny. Prąd w tym wypadku raz jest ,,dodatni”, a raz ,,ujemny”. Sygnał po prawej nie ma tej własności.

A jeśli zastanawiasz się skąd właściwie bierze się kształt sinusoidalny oraz dlaczego napięcie i prąd właśnie tak wyglądają, to myślę, że poniższy artykuł może Ci pomóc:

Zrozumieć sinusoidę – artykuł na TeoriaElektryki.pl

Czy warto zawracać sobie tym wszystkim głowę?

Praca z dźwiękiem, układy pomiarowe, zasilacze, transformatory, generatory – kształt napięcia i prądu to ,,być albo nie być” w wielu dziedzinach. Szczególnie jeśli jesteś elektronikiem, zbudowałeś jakiś prototypowy, delikatny układ i gdzieś z tyłu głowy masz świadomość, że drobne zniekształcenie sygnału może puścić twoje wysiłki z dymem. Przedstawiona tutaj wiedza to jedynie absolutne podstawy podstaw, które pewnie stawiają więcej pytań, aniżeli dają odpowiedzi. Jeśli jednak chciałbyś kiedyś zrozumieć dlaczego napięcie w gniazdku jest przemienne, a nie stałe albo w jaki sposób można wyprostować prąd, to taka gruntowna wiedza na pewno Ci się przyda. Niech zatem artykuł ten będzie swoistą ,,bazą wypadową” do bardziej skomplikowanych zagadnień, które opiszę wkrótce.

Nie zapomnij zajrzeć na facebook.com/TeoriaElektryki i do usłyszenia wkrótce!


Bibliografia

 1. Teoria obwodów elektrycznych – S. Bolkowski, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne,
 2. Podstawy Elektrotechniki, zagadnienia wybrane – S. Krakowiak, Warszawa,
 3. Podstawy Elektrotechniki – R. Kurdziel, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne,
 4. Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz – D. Nuhrmann, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności,

Podobało się? Zajrzyj na
PATRONITE
i wspieraj moją dalszą pracę!
Krótka Historia Elektryczności
A może chciałbyś przeczytać ciekawą książkę?
Pewnie!

Ten post ma 25 komentarzy

 1. Tomasz

  Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź jak i za wspaniałą pracę popularyzatorską!

 2. Aga

  Jeżeli ja zrozumiałam Pana artykuł, a jestem kompletna noga w fizyce, to znaczy ze jest Pan genialnym nauczycielem. Pozdrawiam 🙂

 3. Zbyszek

  Witam serdecznie domyślam się że lubi pan wykresy to tak jak ja? tylko problem polega na tym że nie do końca je rozumiem dlatego miałbym pytanie do wykresu skok napięcia w momencie włączenia żarówki?
  Na rysunku mamy pokazaną linię poziomą niebieską od 0 do 5 sekund? pytanie czy ona jest konieczna i co właściwie reprezentuje. Następnie mamy linie pionową? to samo pytanie czy ona właściwie jest potrzebna na tym wykresie?Czy nie wystarczy tylko pokazanie poziomej linii obrazującej napięcie 3V?jak to jest z budowaniem takich wykresów jak to nazwać fachowo Statycznych (nie ruchomych) mógłby pan coś o tym opowiedzieć? opisać:))

  1. Artur Szulc

   Ten początek, od 0s do 5s, nie jest oczywiście potrzebny. Ale chciałem tutaj pokazać konkretną sytuację, w której na początku napięcia nie ma, a potem jest (co opisuję pod obrazkiem). Gdybym chciał na wykresie pokazać li tylko napięcie o wartości 3 V, to oczywiście zamieścił tylko tę poziomą linię.

   Chciałem po prostu nieco urozmaicić przekaz, stąd ten dziwny pomysł z takim, a nie innym wykresem. Poza tym w elektrotechnice, szczególnie w teorii obwodów i przy badaniu stanów nieustalonych, bardzo często pojawiają się wykresy, w których na początku napięcia nie ma, a potem je załączamy i patrzymy jaka jest odpowiedź układu. Także to nie tak, że mój sposób przedstawienia nie ma kompletnie sensu. Po prostu w tej sytuacji był on przerostem formy nad treścią.

 4. Totemat

  Chyba najlepsza strona o prądzie. Ostatnio zacząłem o nim trochę czytać, bo prąd niepojęty jest dla mnie jego działanie. Tutaj przynajmniej jest to tłumaczone tak że można to zrozumieć.

 5. Mirek

  Wielki szacun dla Pana za to co robi. Malo ludzi się wgłębia w tajniki nauki tak jak Pan, jeszcze mniej potrafi przekazać swoją wiedzę w taki sposób, no a jeszcze mniej osób jest chętnych podzielić się swoją wiedza. Nie moge powiedzieć, ze znalazłem wszystkie odpowiedzi na na nurtujące mnie przez wiele lat i pojawiające się nowe po przeczytaniu artykułów pytania, ale i tak dzięki wielkie za te wszystkie i proste objaśnienia zagadnień elektryki i fizyki. Uważam, ze Pan powinien pisać podręczniki. Uczenie się w szkołach byłoby łatwe i interesujące. CHAPEAU BAS

 6. Dawid

  Super. Dzieki za fajne ilustracje i lopatologiczne wytlumaczenie 🙂
  Co jest zatem celem budowania instalacji przemiennej (czy tylko zmiennej) ktora zasila nasze domy? Chodzi o to, aby energia/prad zostawal w ukladzie (poruszal sie tam i z powrotem) zamiast wracac do baterii (elektrowni)?

  Zdrowka!

  1. PRĄD to tylko połowa układanki. Drugą połową jest NAPIĘCIE. Prąd to w skrócie ilość elektronów przepływających przez kabel w ciągu jednej sekundy, a napięcie z kolei jest miarą tego, ile każdy z nich niesie ze sobą energii. Jeśli teraz chcesz przesłać komuś sporo energii elektrycznej to masz trzy opcje:
   1. Wysłać sporo elektronów (dość duży prąd) pod w miarę wysokim napięciem (dość dużo energii na każdy elektron)
   2. Wysłać mało elektronów (mały prąd), ale pod bardzo wysokim napięciem (ogromna energia każdego z nich)
   3. Wysłać bardzo dużą liczbę elektronów (ogromny prąd), pod niskim napięciem (mała energia każdego z nich)

   Każda opcja da Ci tę samą dawkę energii. Ale którą wybrać? Podstawowy problem przesyłu energii jest taki, że przewody są dla elektronów utrudnieniem. Płynąc przez nie, elektrony tracą energię. Ucieka ona dosłownie w powietrze (w postaci ciepła), ty jej nie dostajesz, nie płacisz za nią, a przez to elektrownia traci pieniądze. Elektrownia nie chce tracić pieniędzy, więc zależy jej na tym, by cała wysłana energia trafiła do ciebie. A skoro elektrownia wie, że każdy elektron zostawi pewną dawkę energii w przewodach, to najbardziej opłaca jej się zredukować liczbę płynących elektronów, ale za to każdego z nich wypakować maksymalną dawką energii. Stąd elektrownia wybiera opcje numer dwa, wysyłając elektrony pod napięciem setek tysięcy woltów.
   Niestety kiedy już taka energia dotrze z elektrowni do twojej miejscowości, to zaczyna się robić problem. Kable, które elektryk układa nam w mieszkaniach płyną bardzo blisko siebie, mają wąskie przekroje, a urządzenia są delikatne. Nie ma opcji, aby wytrzymały one tak potężnie „nabuzowane” elektrony. Stąd też blisko naszego domu trzeba nieco zmienić proporcję prądu do napięcia – obniżyć napięcie i zwiększyć nieco prąd. Robi się to stopniowo, aż wreszcie dochodzimy do 230 V znanych z naszych domów. Owszem, rozprowadzając duży prąd po osiedlach są straty, ale odległości te są niewielkie w porównaniu z setkami kilometrów linii przesyłowych. Na tę niewielką w porównaniu stratę elektrownia jest w stanie sobie pozwolić.
   I tutaj dochodzimy do clue twojego pytania. Właśnie dlatego, że elektrownia musi wachlować stosunkiem napięcia i prądu, zdecydowano się na prąd przemienny. Z nim zwyczajnie jest to niezwykle łatwo zrobić – wystarczy transformator. Prąd stały trudno się „transformuje” – zmniejszenie jego napięcia i podniesienie natężenia kosztuje bardzo dużo energii, a urządzenia do tego potrzebne są wielkie i drogie. Przekształcenie prądu przemiennego jest w porównaniu z tym niemal bezstratne, proste i tanie. Oczywiście technologia cały czas idzie do przodu i już jesteśmy na takim etapie, że koszty przesyłowe linii stałego napięcia (tzw. HVDC) zaczęły przebijać te prądu przemiennego, ale jako, że cały świat korzysta z prądu przemiennego, to zmiana systemu nie jest niestety taka prosta. Wymagała by przebudowania wszystkich stacji transformatorowych, a także sporej ilości sieci dystrybucji.

   Mam nadzieję, że sprawa stała się choć nieco jaśniejsza 🙂

   To oczywiście tylko taki pierwszy z brzegu powód. Tych na korzyść prądu przemiennego jest nieco więcej, choć ostatnio

 7. Emil

  Niby rozumiem…niby.
  Skoro brązowy to L a niebieski N i nie ma w nim prądu dopóki nie podłączymy urządzenia do gniazdka to znaczy, że ten prad przemienny po podłączeniu np. czajnika zaczyna płynąć raz z brązowego a raz z neutralnego tylko bardzo szybko i nie widzimy tego podczas pracy urządzenia czy wciaż z brązowego L na zasadzie uderzania elektronami tak szybko od max do min. wartości, że tego nawet nie zauważamy?

  1. Artur Szulc

   Dopóki nie podłączymy czajnika, prąd nie płynie ani w L, ani w N. Prąd płynie tylko w zamkniętym obwodzie. Po podłączeniu czajnika prąd płynie zarówno w L jak i w N. Możemy to nazwać tak, że „raz z brązowego, raz z niebieskiego”, bo oba przewody biorą udział w przepływie prądu.

   1. Emil

    Kurcze, to jeszcze mam większy mentlik teraz… przecież jak dotknę L to mnie ,,kopnie,, a jeśli tylko N, nie powinno, do tej pory tłumaczyłem to sobie też w ten sposób, że z L płynie prąd przez urządzenia, a ,,reszta,, nie wykorzystana wraca do ,,bazy,,. Dotykając L jestem jakby N’ką bo zamykam obwód i dlatego mnie ,,kopie,,, a że nie jestem zarówka to nie swiecę tylko ,,boli,,.
    Im dalej w las tym więcej wątpliwości z tym prądem:)

    1. Artur Szulc

     Wszystko co piszesz jest prawdą, oprócz tego, że prąd płynie z L, a reszta wraca N’ką. W przyrodzie nic nie ginie i elektrony też nie mogą ginąć. Wszystko co wpływa L’ką musi wrócić N’ką. A tak naprawdę, jeśli mówimy o L’kach i N’kach to mamy na myśli prąd przemienny, a ten… nigdzie w sumie nie płynie. Elektrony bujają się w tę i we w tę 50 razy na sekundę, pokonując drogę jakichś ułamków mikrometra. Mimo to ta odległość wystarczy, by zadać ból, bowiem ruch ten powoduje niekontrolowane i niebezpieczne skurcze mięśni.
     Podejrzewam, że tym komentarzem również niewiele rozjaśniłem, ale bez obaw. Jestem w trakcie ostatniego miesiąca pracy na etacie i kiedy w listopadzie zwolni mi się więcej czasu, to postaram się wszystko to opisać najdokładniej jak potrafię. Pozdrawiam!

     1. Emil

      Ok, to czekam(y) z niecierpliwością, choć chyba już coś więcej rozumiem. Wyobrażam sobie, że po zamknięciu obwodu elektrony zasilają urządzenie nie zużywając się, coś jak woda która krąży w naturze, ale każdy kolejny tekst z przyjemnością przeczytam.

     2. Tomasz

      Zanim powstanie ten nowy artykuł proszę tylko o odpowiedź dotknięcie której literki spowoduje kopniecie dotykajacego: L, N, obu.

     3. Artur Szulc

      Przyjmując, że w typowa domowa instalacja w Polsce ma przewód neutralny uziemiony (to ważne), to w sytuacji, gdy nie ma żadnej awarii, prąd kopnie Cię po dotknięciu L lub po złapaniu jednocześnie L i N.
      Może się jednak zdarzyć taka sytuacja (uszkodzenie), że dotknięcie przewodu N również Cię kopnie, dlatego nie warto tego próbować.
      A co do artykułu, to ten powstał już jakiś czas temu:
      https://teoriaelektryki.pl/dlaczego-nka-nie-kopie/

 8. Jan

  Skąd taki prąd wie, ile ma go przepłynąć przez żarówkę, żeby świeciła, a żeby się nie spaliła?

  1. Michał

   I=U/R
   Prawo Ohma

 9. Karl

  Piękny tekst. Dobrze ilustrowany, jak sądzę.

 10. Tomasz

  Prąd płynie od minusa do plusa a nie od plusa do minusa jak podano w artykule.

  1. Jarek

   nie myl tego co nazywamy prądem z przemieszczaniem się ładunków ujemnych. Dawno dawno temu gdy jeszcze o prądzie niewiele wiedziano, przyjęto, że tak jak woda płynie z punktu o wyższym potencjale do punktu o niższym … i tak zostało do dziś. A propos: w elektrolitach prąd płynie z którymi ładunkami, dodatnimi czy ujemnymi, każde przecież płyną w przeciwną stronę?

 11. Sylwia

  Dziekuje! Moj nauczyciel nie potrafi tlumaczyc.

Dodaj komentarz